Okurkový salát - nový recept pro tuto sezónu

Perské okurky jsou jemnější než běžné zahradní odrůdy. Mají tenkou slupku a jsou ideální do salátů. Toto je náš první recept na okurky této sezóny. V podstatě jde o okurky promíchané s opraženými blanšírovanými mandlemi a nakrájenými zelenými hrozny. Tyto ingredience jsou shodou okolností jádrem oblíbené španělské studené polévky.

Dobré ráno, léto, ahoj, okurky! Jaká je vaše oblíbená okurka? Citronovou okurku? Anglickou? Arménskou? A co třeba nakládaná?

Mnoho let jsem pěstovala citronové okurky, které jsou žluté a ve zralosti mají velikost velkého citronu. Vypadají tak nějak v pohodě, ale mohou být ojíněné a manipulace s nimi může být poněkud nepohodlná.

Letos jsem se rozhodla zasadit místo nich perské okurky, které jsou jemnější než běžné zahradní odrůdy a mají tenkou slupku, takže se skvěle hodí do salátů.

Doufám, že máte okurky rádi, milí čtenáři, protože léto sotva začalo, a už moje rostlina zabírá slunný kout zahrady. Roste bláznivě jako cuketa, ale má menší listy a víc révový přístup k životu.

Okurka na zahradě

Pro náš první okurkový recept této sezóny jsme se rozhodli udělat dekonstruované bílé gazpacho bez chleba. Zní to nóbl, ale v podstatě jde o okurky pohozené s opraženými blanšírovanými mandlemi a nakrájenými zelenými hrozny s trochou octovo-olejového dresinku.

Mandle tomu dodají krásnou křupavost, hrozny trochu sladkosti a ocet trochu kyselosti. Tyto ingredience jsou shodou okolností jádrem oblíbené španělské studené polévky. Takže jakkoli neobvykle tato kombinace zní, funguje. Dokonce mi v jednu chvíli došly hrozny a místo nich jsem udělala dávku se zlatými rozinkami. To bylo taky dobré!

Na tento salát doporučujeme okurky s tenkou slupkou, takže slupky můžete nechat. Pokud ale máte obyčejné okurky s tlustou slupkou, měly by fungovat také, jen je nejdřív oloupejte.

Mísa salátu z nakrájených okurek

Ingredience

 • 59 mililitrů plátkovaných a blanšírovaných mandlí
 • 0.5 kg okurek, oloupaných, pokud je slupka silná nebo hořká, neoloupaných, pokud není.
 • Kosher sůl
 • 1 lžička mletého česneku
 • Asi 20 zelených hroznů, rozkrojených na poloviny
 • 2 lžíce extra panenského olivového oleje
 • 1 lžička sherry nebo bílého vinného octa
 • 2 lžičky mleté pažitky, na ozdobu

Postup

 1. Připravte okurky: Okurky podélně rozkrojte na polovinu. Lžící vydlabejte semínka uprostřed, semínka vyhoďte. Pokud používáte poměrně velké okurky, opět je podélně rozkrojte. Poté je příčně nakrájejte na plátky o délce 0.6 až 1.3 cm. Vložte je do velké mísy a posypte lžičkou soli. Promíchejte, aby se sůl rovnoměrně rozprostřela po kouscích okurky. Nechte 20 až 25 minut odstát, sůl pomůže z okurek vytáhnout přebytečnou vlhkost. Poté sůl opláchněte, okurky osušte a vymačkejte z nich přebytečnou vlhkost papírovými utěrkami.Okurkový salát s hrozny a mandlemiOkurkový salát s hrozny a mandlemi
 2. Opražte plátky mandlí: Na malé pánvi je na středním plameni často přehazujte, dokud nezačnou hnědnout a příjemně vonět. Přesuňte je do misky, aby vychladly.Okurkový salát s hrozny a mandlemi
 3. Zkombinujte: Okurky, mandle, česnek, hroznové víno, olivový olej a ocet smíchejte ve velké míse a podle chuti dosolte. Ozdobte pažitkou a podávejte.