Jak smažit zeleninu v páře

Při smažení v páře se spotřebuje méně oleje než při běžném smažení, ale zelenina se přesto rychle uvaří. Touto technikou můžete připravit téměř jakoukoli zeleninu, kterou máte v lednici. Mezi mou oblíbenou zeleninu, kterou smažím v páře, patří brokolice, květák, mrkev, paprika, cibule, fenykl, cuketa a zelené fazolky.

Potřebujete k jídlu rychlou zeleninovou přílohu? Zkuste ji usmažit v páře!

Co je smažení v páře?

Při této metodě zeleninu rychle osmažíte, aby získala barvu, a pak ji uvaříte v páře, dokud nezměkne. Při smažení v páře se spotřebuje méně oleje než při běžném smažení, ale zelenina se přesto rychle uvaří.

Zelenina také získá trochu hnědé barvy z fáze smažení a trochu chuti z tekutiny použité při vaření v páře, takže je zajímavější než obyčejná zelenina vařená v páře.

Touto technikou můžete připravit téměř jakoukoli zeleninu z lednice, od květáku po zelené fazolky.

Nejlepší pánev pro smažení v páře

Nejdůležitějším vybavením pro smažení v páře je střední až velká pánev. Nepřilnavé, nerezové nebo litinové pánve jsou vhodné, takže používejte to, co máte a s čím se cítíte dobře. Na pánev budete potřebovat také poklici.

Velikost pánve závisí na tom, kolik lidí budete krmit. Pro přípravu přibližně 4 porcí zeleniny použijte pánev o průměru 25 cm, pokud připravujete 6 porcí, použijte pánev o průměru 30 cm.

Kroky pro smažení v páře

Metoda smažení v páře je poměrně jednoduchá: Na pánvi rozehřejte trochu oleje, přidejte zeleninu a špetku soli a smažte tak dlouho, aby se zelenina trochu vybarvila. Poté do pánve přidejte trochu tekutiny a rychle ji přikryjte pokličkou, aby se v ní zachytila pára.

Jako tekutinu můžete použít vodu, vývar, šťávu, víno, pivo... hodí se vlastně jakákoli tekutina. chcete jen tolik tekutiny, aby se zelenina dusila, ne aby se dusila. To znamená asi dvě polévkové lžíce tekutiny na čtyři porce (asi 0.5 kg zeleniny) nebo 3 nebo 4 polévkové lžíce na šest porcí (asi 0.7 kg zeleniny).

V tomto okamžiku můžete také přidat další ochucující přísady, jako je sójová omáčka, rybí omáčka nebo vymačkaný citron.

Jak smažit zeleninu v páře

Jak poznat, že je zelenina hotová

Zelenina se v páře uvaří do měkka během několika minut. Vidličkou napíchněte zeleninu a zkontrolujte, zda je měkká a uvařená. Pokud ano, nechte zeleninu ještě minutu vařit odkrytou, aby se odpařila pára. Pokud stále není hotová, přidejte další lžíci nebo dvě tekutiny, zavřete a vařte v páře o něco déle.

Mezi mou oblíbenou zeleninu, kterou smažím v páře, patří brokolice, květák, mrkev, paprika, cibule, fenykl, cuketa a zelené fazolky. Aby se všechny vařily stejnou rychlostí, měla by být tato zelenina při vaření nakrájena na kousky. U zelených fazolek se zaměřte na délku 2.5 až 5.1 cm. Brokolici a květák nakrájejte nebo rozdělte na 2.5 cm dlouhé růžičky.

Nejlepší zelenina pro smažení v páře

Mrkev a další odolná zelenina se také skvěle hodí ke smažení v páře. Nakrájejte je na tenké plátky

Metoda

  1. Rozehřejte olej a přidejte zeleninu: V pánvi o průměru 30 cm na středním ohni zahřejte olivový olej, dokud se nezačne třpytit. Přidejte zeleninu v jedné vrstvě. Nevadí, když se zelenina překrývá, ale snažte se pánev příliš nepřeplnit; pokud používáte menší pánev, vařte ve dvou dávkách. Rovnoměrně ji posypte solí.Jak smažit zeleninu v pářeJak smažit zeleninu v páře
  2. Smažte zeleninu za stálého míchání, dokud se na ní neobjeví světle hnědé skvrny, asi 5 minut.
  3. Přidejte vodu nebo jinou tekutinu a pánev přiklopte: Přikrytou zeleninu nechte dusit, dokud nezměkne. To obvykle trvá asi 4 minuty.Jak smažit zeleninu v pářeJak smažit zeleninu v páře
  4. Zkontrolujte zeleninu: Odklopte pánev a vidličkou napíchněte několik kousků zeleniny, abyste zjistili, zda je měkká nebo ještě křupavá. Pokud je hotová, vařte zeleninu odkrytou ještě asi minutu, aby se z pánve odpařila zbývající tekutina. Pokud není hotová, přidejte další lžíci nebo dvě tekutiny, přikryjte a ještě chvíli vařte v páře.Jak smažit zeleninu v páře
  5. Podávejte: Když je zelenina měkká, přendejte ji na servírovací mísu. Posypeme petrželkou (volitelně) a podáváme ještě teplé.
Jak smažit zeleninu v páře