Dokonalý letní salát - Panzanella

Panzanella je chladivý letní salát, který se spoléhá na chléb jako na výplň, která nasákne šťávu z čerstvých rajčat a okurek. Salát můžete připravit několik hodin předem a udržovat ho při pokojové teplotě, což z panzanelly dělá vynikající salát na přípravu.

Ach, ty radosti léta! Na prvním místě seznamu jsou čerstvá, zralá rajčata, zahradní okurky a bazalka, která čím víc ji sekáte, tím víc roste. (Všimli jste si někdy, že bazalka je jako hydra? Odřízněte jeden stonek a na jeho místě vyrostou dva.)

A rajčata. Beefsteaková rajčata, raná děvčata, dědičná rajčata, švestková rajčata, nemluvě o těch malých, jako jsou sun golds.

Každopádně přišla vedra, zahrada se konečně začala chovat jako letní a tento klasický toskánský chlebový salát je ideální věc, kterou si z této odměny připravit.

Chlebový salát Panzanella ve skleněné servírovací míse

Co je salát Panzanella?

Panzanella je vlastně způsob, jak využít křupavý chléb, který ztvrdl, a oslavit dokonalá letní rajčata. Je to chladivý letní salát, který spoléhá na chléb jako na "výplň", která nasákne šťávu z čerstvých rajčat a okurek a také extra panenský olivový olej, kterým vše zalijete.

Panzanella, kdysi pokrm chudých, se stala spíše módním jídlem. Jakmile ji jednou připravíte, pochopíte proč! Je to skvělý způsob, jak ukázat nádherné, čerstvé, letní produkty.

Proto byste ji měli připravovat jen v létě a používat jen ty nejlepší a nejčerstvější suroviny. S tak malým množstvím ingrediencí budete chtít, aby všechny zazářily.

Dokonalý salát na přípravu předem

Panzanella je nejlepší, když se před podáváním nechá chvíli odležet (alespoň 30 minut). Chléb tak získá dostatek času, aby nasál šťávu z rajčat a chutě v salátu se spojily.

Salát můžete připravit několik hodin předem a udržovat ho při pokojové teplotě, což z panzanelly dělá vynikající salát na venkovní pikniky a pohoštění.

Pokud potřebujete připravit více dopředu, uložte do chladničky a před podáváním nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Co podávat s panzanellou

Salát panzanella podávejte jako přílohu k oblíbeným letním pokrmům - grilovanému kuřeti, grilovaným rybám nebo krevetám a grilovanému steaku. Chcete-li vegetariánskou verzi s větším množstvím bílkovin, zkuste do salátu vmíchat cizrnu nebo ho těsně před podáváním posypte nakrájenými vejci uvařenými natvrdo.

Návrhy a doplňky

Zde je několik variací na panzanellu, které byste mohli vyzkoušet:

Vyzkoušejte tyto další letní saláty

Ingredience

  • 946 mililitrů rajčat nakrájených na velké kousky
  • 946 mililitrů den starého (poněkud suchého a tvrdého) křupavého chleba (italský nebo francouzský bochník), nakrájeného na kousky stejné velikosti jako rajčata
  • 1 okurka, zbavená slupky a semínek, nakrájená na větší kousky
  • 1/2 červené cibule, nakrájené nadrobno
  • 1 svazek čerstvé bazalky, natrhaný na malé kousky
  • 59 až 118 mililitrů kvalitního extra panenského olivového oleje
  • Sůl a pepř podle chuti

Postup

  1. Vše smíchejte a nechte přikryté marinovat při pokojové teplotě alespoň 30 minut.
  2. Pokud uchováváte v chladničce, nechte před podáváním dosáhnout pokojové teploty. Poznámka: Pokud do tohoto salátu přidáváte maso, vejce nebo sýr, uchovávejte je v chladu, pokud je připravujete předem, a při podávání je přiveďte k pokojové teplotě.
Chlebový salát panzanella
Starší příspěvek

Jak udělat omáčku

Sladké bramborové hranolky pečené v troubě