Ájurvédský recept na zlaté mléko

Zlaté mléko je teplý nápoj, který vás vyživuje a vyrovnává. Obvykle obsahuje kurkumu, zázvor, černý pepř a skořici smíchané s plnotučným kravským mlékem a oslazené medem. V ájurvédě je zlaté mléko (neboli haldi doodh) tonikum, které se často pije před spaním.

Jsem závislá na nápojích. Obvykle mám v provozu nejméně dvě najednou, v autě láhev s vodou, kterou je třeba neustále doplňovat, a vedle nočního stolku většinou prázdný hrnek od čaje.

Vždycky hledám nějaký přesvědčivý nápoj - a pokud mě dokáže nasytit na hlubší úrovni, tím lépe.

Příklad: Dříve jsem kávu pila, ale před mnoha měsíci po narození dvojčat jsem ji už opravdu nemohla pít. Můj žaludek se rozhodl, že s takovou mírou kyselosti prostě NENÍ spokojen, a přestože miluji její vůni a občas si ještě dám kávu bez kofeinu (a pak toho většinou lituji), přešla jsem většinou na čaje a léčebnější nápoje.

A tady přichází na řadu Zlaté mléko.

Zlaté mléčné latté

Co je zlaté mléko?

Zlaté mléko je teplý nápoj, který vás vyživuje a vyrovnává, což je zvláště příjemné v zimních měsících pro ty z nás, kteří žijí v chladnějším podnebí. Jeho kořeny sahají do ájurvédy, starobylého indického holistického léčebného systému.

Zlaté mléko je kombinací sladké, hořké, trpké, štiplavé a kořeněné chuti. Někdy se mu také říká kurkumové latté nebo kurkumové mléko a obvykle obsahuje kurkumu, zázvor, černý pepř a skořici smíchané s plnotučným kravským mlékem a oslazené medem. Některé verze přidávají mletý kardamom a/nebo ghí (přepuštěné máslo).

V ájurvédě je zlaté mléko (neboli haldi doodh) tonikum, které se často konzumuje před spaním - teplé mléko vás může uspat. Můžete ho však pít kdykoli během dne a já osobně ho mám rád jako alternativu ke kávě.

Náhodou je také prospěšný; kurkuma je známá tím, že pomáhá podporovat různé systémy těla (trávicí, oběhový, dýchací). Někteří z nás, kteří ji mají rádi, jsou také známí tím, že ji pijí, když se cítí pod psa, protože kurkuma a zázvor jsou plné antioxidantů.

A pokud jde o černý pepř, není neobvyklé setkat se s černým pepřem a kurkumou společně (například v kari). Tyto složky mají za sebou historii výživové symbiózy - předpokládá se, že sloučeniny v černém pepři pomáhají se vstřebáváním sloučenin v kurkumě.

Zlaté mléko - kokosové mléko nalijte na pánev.

Můj oblíbený způsob přípravy zlatého mléka

Můj recept na zlaté mléko je následující. Místo tradičního kravského mléka používám kokosové mléko, protože kravské mléko nepiji. Také se mi náhodou líbí, jak kokosové mléko vytváří opravdu bohatý, hustý nápoj a jak si kokos hraje s ostatními chutěmi. Je to přirozené spojení, které není neobvyklé. Ale určitě můžete použít jakýkoli druh mléka, které máte, ať už mléčné, nebo jiné.

Místo medu také ráda používám javorový sirup. Mám pocit, že se med mezi výraznějšími chutěmi ztrácí, a líbí se mi, jak javorový sirup hraje se vším ostatním v nápoji. Ale to jsou jen čistě osobní preference.

Určitě můžete použít tradiční med, pokud ho máte nebo preferujete. Ájurvédské zásady doporučují přidat ho až po zahřátí nápoje, protože zahřívání medu snižuje jeho blahodárné vlastnosti.

Vyzkoušela jsem také Zlaté mléko s kokosovým cukrem (použijte asi 2 lžičky). Nakonec můžete použít datlový cukr - datle jsou v ájurvédě tzv. sattvické, přinášejí rovnováhu a harmonii mysli a těla - ale je drahý a není vždy snadné ho sehnat.

Recept na kurkumové zlaté mléko

Co je kurkuma?

Tento kořen patří do stejné čeledi jako zázvor a sdílí s ním určitou štiplavost, ale ne pálivost jako takovou. Právě ona obvykle dodává směsím kari koření charakteristický jasně žlutý odstín (ale opět ne pálivost!).

Jak už to u jasně zbarvených potravin, které se vyskytují v přírodě, bývá, kurkuma je plná antioxidantů, takže je skvělou přísadou pro zahřívací a výživný nápoj, jako je tento. Antioxidanty mají protizánětlivé vlastnosti a obecně se má za to, že vyhýbání se dlouhodobým zánětům v těle nebo jejich omezování je pro naše zdraví prospěšné.

Mletá nebo čerstvá kurkuma

Recept vyžaduje mletou kurkumu, protože se dobře distribuuje v tekutině a je také dostupnější než kořen kurkumy.

Pokud však najdete čerstvou kurkumu, nevidím důvod, proč byste ji nemohli do nápoje nastrouhat stejně jako zázvor. Pokud se vám nelíbí vyhlídka, že budete polykat malé kousky nastrouhané kurkumy, možná budete chtít hotový nápoj před vypitím přecedit.

Zlatý mléčný čaj sceďte zlaté mléko

Jak podávat zlaté mléko

Zlaté mléko se obvykle podává teplé, což je způsob, jakým ho také nejraději piji. Obvykle ho mírně ohřívám na mírném ohni. Pokud s chutí kurkumy ještě nemáte zkušenosti, vaření mléka (tradiční způsob přípravy v ájurvédě) snižuje hořkost kurkumy.

Nic vám však nebrání pít ji studenou z lednice! Jen bych se ujistila, že ho zamícháte nebo protřepete, aby se kokosové mléko znovu spojilo, protože někdy se tuk oddělí od zbytku tekutiny.

Já to nedělám, ale pokud vám vadí drobná zatoulaná vlákna z nastrouhaného zázvoru, přeceďte mléko přes jemné sítko, než ho vypijete.

Zlaté mléčné latté

Jak skladovat zlaté mléko

Vše, co ihned nevypiji, skladuji v zakryté skleněné nádobě nebo nádobě a uchovávám v chladničce.

Všimla jsem si, že Golden Milk má tendenci být štiplavější, když leží 2 až 3 dny v chladničce. Ale opravdu je nejlepší ho konzumovat ihned - tak nějak vás to nutí zpomalit jeho přípravu i vychutnávání.

Vyzkoušejte tyto další zahřívací nápoje!

Složení

 • 1 ( 378 gramů ) plechovka plnotučného kokosového mléka
 • 1 až 2 polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru, podle chuti (z 5.1 cm knoflíku)
 • 1 lžička mleté kurkumy
 • 1/4 čajové lžičky mleté skořice
 • Špetka jemné mořské soli
 • Špetka mletého černého pepře
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 2 lžičky javorového sirupu
 • Tyčinky skořice a/nebo mletá skořice nebo kurkuma, k podávání (nepovinné)

Metoda

 1. Ohřejte kokosové mléko: V malém hrnci na středně nízkém ohni zahřívejte kokosové mléko, dokud se neobjeví trochu páry, asi 2 až 3 minuty.Zlaté mléko - kokosové mléko nalijte na pánev.
 2. Přidejte koření: Přidejte zázvor, kurkumu, skořici, mořskou sůl a černý pepř a jemně prošlehejte. Přidejte vanilkový extrakt a prošlehejte. Odstavte mléko z ohně, nechte ho mírně vychladnout a přidejte javorový sirup. Mléko ochutnejte lžičkou a podle potřeby upravte. Potřebuje více koření? Přidejte trochu zázvoru. Není podle vašich představ dostatečně sladké? Přidejte ještě trochu javorového sirupu. Zdá se vám, že k vám chutě celkově nepromlouvají dostatečně silně? Přidejte další špetku soli.Zlaté mléko - odměříme vanilkuZlaté mléko - nastrouhej zázvor
 3. Simmer: Můžete vidět bublinky na stěnách hrnce, na povrchu se může tvořit pěna, a pak vypněte oheň. Tento krok pomáhá znovu propojit chutě po přidání javorového sirupu a případné úpravě koření. Zajistí také, že budete mít horký nápoj, nikoliv vlažný.
 4. Sceďte a podávejte: Přecedíme přes jemné sítko a odstraníme všechny přetrvávající vláknité kousky zázvoru. Nalijte ho do svého oblíbeného hrnku, posypte ho ještě trochou mleté kurkumy a/nebo skořice a uvelebte se na gauči s dekou a hrnkem.Zlaté mléko - zlaté mléko přecedíme