Recept na Ribollitu - klasickou toskánskou polévku z bílých fazolí

Ribollita, vyslovováno ree-bohl-LEE-tah, je klasická toskánská polévka z bílých fazolí. Připravuje se z bílých fazolí, zeleniny a vydatného den starého chleba. Připravte ji na plotně nebo v pomalém hrnci. A díky několika bylinkám a parmezánu si zamilujete bohatou italskou chuť.

Není nic lepšího než sytý hrnec Ribollity, klasické toskánské polévky, která se připravuje z bílých fazolí, zeleniny a vydatného den starého chleba. Připravte si ji na plotně nebo v pomalém hrnci. A díky několika bylinkám a troše parmazánového kouzla si zamilujete bohatou italskou chuť!

Nezapomeňte si přečíst tipy a podívat se na video, jak ji připravit níže.

Ribollita v servírovacích miskách s přídavkem drcených vloček červené papriky

Zuppa di ribollita!

Ribollita, vyslovuje se ree-bohl-LEE-tah, je klasická, vydatná toskánská bílá fazolová polévka (guláš) se zeleninou, zahuštěná den starým chlebem. Obvykle se dochucuje některými bylinkami (čerstvými nebo sušenými) a v tomto receptu dalším tajným ochucovadlem: parmazánovou kůrou!

Slovo "ribollita" se překládá z italštiny jako "převařená", protože tato polévka se obvykle připravovala převařením zbytků fazolových a zeleninových polévek druhý den a přidáním kousků starého chleba pro hustší a sytější guláš.

Je to skutečně geniální bezmasá večeře na zahřátí, která je určena k využití toho, co máte po ruce. A stejně jako jiné staleté italské recepty, včetně mého dřívějšího kuřecího cacciatore, existuje i ribollita v mnoha moderních variantách.

A tento recept můžete zařadit mezi vegetariánské recepty, ale je důležité si uvědomit, že ne všechen parmazán je vegetariánský.

Tento toskánský recept na ribollitu sice není stoprocentně tradiční, ale je chutný a sytý - prostě ideální jídlo, kterým nakrmíte hladový dav. Už se nemůžu dočkat, až ho vyzkoušíte!

ribollita toskánská polévka z bílých fazolí přísady

Jaké fazole a zeleninu použít?

Klasické ingredience ribollity jsou poměrně skromné: bílé fazole, jako jsou cannellini fazole, listová zelenina, jako je kapusta, a zelenina, jako je cibule, mrkev, celer (z nichž se připravuje chutné sofrito, jemně osmažené v extra panenském olivovém oleji, na začátek polévky). Přidávají se také rajčata (nebo konzervovaná rajčata jako v dnešním receptu).

Nezapomeňte, že tento recept si můžete upravit podle sebe přidáním další zeleniny, kterou máte po ruce. Já jsem často místo kapusty používala špenát. A jedna moje italská kamarádka mi řekla, že její rodina dělá letní verzi s letní dýní nebo cuketou.

Jaký druh chleba použít?

Chléb je to, co odlišuje recept na ribollitu od jiné polévky z bílých fazolí nebo minestrone (mimochodem další, kterou byste měli vyzkoušet).

Budete potřebovat křupavý, vydatný, den starý chléb. V dnešním receptu jsem použila ciabattu, ale hodí se i jiný italský venkovský chléb nebo třeba francouzský chléb boule.

polévka v hrnci s opečeným chlebem a drcenými vločkami červené papriky

Důležité rady pro chléb:

  • Chléb nakrájejte na velké kusy. Jak vidíte na videu, chléb trhám rukou na velké kousky. Nekrájejte ho nožem na malé kostičky. Malé kostičky vám zde nedají správnou strukturu.
  • Chléb opečte v troubě. Velké kusy chleba pokapejte trochou extra panenského olivového oleje a opečte ve vysoce vyhřáté troubě, chléb krásně nasákne část tekutiny. Chléb můžete také přidat přímo do servírovacích misek a polévku na něj naběračkou nandat, dejte mu pár minut na vstřebání. Pokud však nebudete polévku podávat hned, budete chtít chléb podržet a přidat ho později .
kousky opečeného chleba na plechu

Výrobci chutí

Obvykle se používá několik čerstvých nebo suchých bylinek. V tomto receptu máme snítky tymiánu, bobkový list a suché oregano. A pokud máte rádi trochu tepla, přidejte špetku drcených vloček červené papriky.

Ale tajným tvůrcem chuti je: Parmezánová kůra! Pokud jste si zvykli vyhazovat sýrovou kůru, musíte ji mít v mrazáku pro recepty na polévky, jako je tato.

Jak se polévka krásně vaří, parmezánová kůra se částečně rozpustí (nebo úplně, podle toho, kolik jste jí použili) a dodá jí bohatost a chuť. Před podáváním vyjměte vše, co z kůry zbylo, spolu s bobkovým listem a tymiánovými prameny.

Tipy pro přípravu ribollity předem

Ano, tato toskánská bílá fazolová polévka je ještě lepší druhý den, nezapomeňte, že fazole a zelenina jsou určeny k opětovnému vaření pro ještě větší chuť, ale zde je to, co chcete udělat pro nejlepší výsledky:

  • Uvařte polévku s fazolemi a zeleninou, ale vynechte chléb.
  • Když je polévka připravena k podávání, znovu ji uvařte (nezapomeňte, že je určena k opětovnému vaření).
  • Roztrhněte chléb a opečte ho v troubě s trochou extra panenského olivového oleje.
  • Přidejte opečený chléb do vroucí polévky a nechte ho několik minut vstřebat (a vždy je dobré nechat si část opečeného chleba na ozdobu, dodá to trochu textury).
Ribollita podávaná s oblohou z paremsanu

Mohu tuto polévku připravit v pomalém hrnci?

Já jsem spíše holandská trouba , ale pokud chcete použít suché fazole pro tento recept, pomalý hrnec je vaše nejlepší volba. Můžete použít 236 mililitrů suchých fazolí cannellini (není třeba namáčet) a vynechat kapustu a chléb až později, když je polévka téměř hotová. Nastavte pomalý hrnec na vysoký výkon na 6 hodin nebo na nízký výkon na 12 hodin (v tomto okamžiku můžete vmíchat kapustu a nechat ji několik minut povařit).

Opečte chléb a přidejte ho do polévky několik minut předtím, než budete připraveni k podávání.

s cizrnou a kuskusem

Složení

  • 1 bochník chleba ciabatta
  • Extra panenský olivový olej
  • 1 velká červená cibule nakrájená nadrobno
  • 2 řapíky celeru nakrájené
  • 2 až 3 mrkve oloupané a nasekané
  • Kosher sůl
  • 6 stroužků česneku jemně nasekaných
  • 784 gramů celých konzervovaných rajčat San Marzano (nebo jakýchkoli celých konzervovaných rajčat, které máte rádi)
  • 236 mililitrů suchého bílého vína
  • 946 mililitrů zeleninového vývaru
  • 2 420 gramové plechovky fazolí cannellini, které jsou okapané a dobře propláchnuté
  • 2.5 cm parmazánové kůry
  • 2 snítky tymiánu
  • 1 bobkový list
  • 1 čajová lžička suchého oregana
  • ½ čajové lžičky drcených vloček červené papriky, nepovinné
  • 0.5 kg kapusty, silné stonky a žilky odstraněny, nakrájeny
  • strouhaný parmazán, nepovinné

Pokyny

  • Troubu předehřejte na 204 °C.
  • Chléb natrhejte na velké kousky a položte ho na velký plech. Pokapejte extra panenským olivovým olejem a promíchejte, aby byl chléb pokrytý. Rozložte chléb v jedné vrstvě na plech. Pečte ve vyhřáté troubě asi 10 minut nebo dokud se trochu neopeče a nezíská zlatohnědou barvu.
  • Ve velkém hrnci na vaření zahřejte 3 lžíce extra panenského olivového oleje na středně vysokém ohni, dokud se nezačne třpytit, ale nekouřit. Přidejte cibuli, celer a mrkev. Posypte trochou košer soli. Snižte teplotu na střední a za pravidelného prohazování vařte, dokud nezměkne. Přidejte česnek a za pravidelného míchání vařte 30 sekund až 1 minutu (česnek nesmí zhnědnout).
  • Přidejte rajčata, bílé víno a vývar. Vařte na mírném ohni po dobu malého množství, míchání a rozbití rajčat dřevěnou lžící.
  • V míse kuchyňského robotu opatřeného nožem smíchejte asi 118 mililitru vývarové rajčatové směsi a 236 mililitru fazolí cannelini. Pyré.
  • Do hrnce s rajčatovou směsí přidejte parmazánovou kůru, čerstvý tymián, bobkový list, oregano, drcené vločky červené papriky a špetku soli. Promíchejte a spojte. Nechte vařit na mírném ohni asi 20 minut.
  • Nyní do hrnce přidejte bílé fazole (celé i očištěné) a čerstvou kapustu (zamíchejte, aby byla kapusta ponořená v polévce). Nechte kapustu několik minut vařit. Přidejte ½ opečeného chleba ciabatta a promíchejte. Nechte ještě chvíli vařit, dokud se kapusta úplně nerozvaří a chléb nezměkne a nevstřebá část tekutiny.
  • Odstavte z ohně. Odstraňte zbytky parmazánové kůry, bobkový list a snítky tymiánu. Polévku doplňte ještě trochou opečeného chleba. Na závěr je pokapejte extra panenským olivovým olejem a posypte parmazánem. Dobrou chuť!