Jak připravit vanilkovou zmrzlinu

Francouzská vanilková zmrzlina se vyrábí z pudinkového základu, který obsahuje vaječné žloutky. Často se označuje jako vanilková zmrzlina ve filadelfském stylu, která nevyžaduje pudinkový základ. Pravé vanilkové lusky dodají intenzivnější chuť, ale ano, můžete použít vanilkový extrakt.

Děláte někdy domácí zmrzlinu? Když jsem byla malá, používali jsme zmrzlinovač starého typu, takový, který používá hodně drceného ledu a soli. V dnešní době je výroba domácí zmrzliny mnohem jednodušší s elektrickým zmrzlinovačem, zvládne ji každý!

Přiznávám, že když si mám vybrat mezi čokoládovou a vanilkovou, téměř vždy zvednu ruku pro čokoládovou. Přesto není nic lepšího ke kousku horkého jablečného koláče než studený kopeček vanilkové zmrzliny, že? A když už se chystáte dělat vanilkovou zmrzlinu, můžete do toho jít naplno a udělat francouzskou vanilkovou zmrzlinu.

Co je to francouzská vanilková zmrzlina?

"Francouzská palcová vanilka" ve skutečnosti nemá nic společného s odrůdou vanilkového lusku, ale odkazuje na klasický francouzský způsob výroby krému. Francouzská vanilková zmrzlina se vyrábí z pudinkového základu, který obsahuje vaječné žloutky.

Použití vaječných žloutků vede k tomu, že zmrzlina má krémovější strukturu a žlutější barvu, na rozdíl od zmrzliny, která se často označuje jako vanilková zmrzlina filadelfského typu, která nevyžaduje pudinkový základ. Francouzská vanilková zmrzlina má také často v celém těstě skvrnky pravého vanilkového lusku.

Nabírání vanilkové zmrzliny z nádoby.

Jak připravit vanilkovou zmrzlinu

Výroba francouzské vanilkové zmrzliny je o něco složitější než u běžné vanilkové zmrzliny, protože je třeba nejprve připravit pudinkovou směs uvařením vajec a smetany.

Při její výrobě postupujte podle následujících kroků:

 1. Nejprve zalijte oslazené mléko a smetanu semínky a lusky z pravých vanilkových lusků.
 2. Poté vyšlehejte žloutky s cukrem do sametově hladké hmoty a "utemujte" je částí horké smetanové směsi.
 3. Do horké smetanové směsi přidejte temperované žloutky a za stálého míchání opatrně vařte, dokud krémový základ nezačne houstnout.

Jakmile krémový základ zhoustne, sundáte ho z plotny a přes síto přelijete do vychlazené smetany v ledové lázni, aby se vejce dále nevařila.

Celou směs zchladíme a poté ji zpracujeme ve zmrzlinovači.

Proč vejce temperovat?

Pokud přidáte žloutky přímo do horké smetanové směsi, téměř okamžitě se uvaří a srazí. Abyste tedy připravili hladký krémový základ, je třeba žloutky "temperovat" tak, že k nim nejprve přidáte trochu horké tekutiny a zároveň je intenzivně vyšleháte. Jakmile je vaječná směs temperována, lze ji přidat zpět do horké smetanové směsi.

Pokropení misky s nejlepší vanilkovou zmrzlinou karamelem.

Lze vyrobit zmrzlinu bez zmrzlinovače?

Ano! Jen to vyžaduje trochu více pozornosti a času. Náš přítel a odborník na zmrzlinu David Lebovitz má několik vynikajících tipů, jak vyrobit zmrzlinu bez stroje.

V zásadě platí, že jakmile vychladíte krémový základ, vložte ho do odolné nádoby v mrazáku. Každých zhruba 45 minut otevřete dvířka mrazničky a zkontrolujte ji. Když začne u okrajů mrznout, vyjměte ji z mrazáku a intenzivně ji vyšlehejte metličkou nebo ručním mixérem či tyčovým mixérem. Pokračujte v kontrole a míchání, dokud zmrzlina za několik hodin nezmrzne.

Mohu tuto vanilkovou zmrzlinu připravit s vanilkovým extraktem?

Pravé vanilkové lusky dodají intenzivnější chuť, ale ano, můžete použít vanilkový extrakt. Ten je často snáze k sehnání a cenově dostupnější než vanilkové lusky. Chutného výsledku dosáhnete i tak, že v tomto receptu na zmrzlinu nahradíte 1 lžíci vanilkového extraktu místo vanilkových lusků. Vanilkový extrakt přidejte na konci kroku 5.

Uspořádejte zmrzlinový večírek!

Přemýšlíte o uspořádání zmrzlinového večírku? Zde je vše, co potřebujete vědět.

A zde je několik dalších klasických receptů na zmrzlinu, které si můžete vyzkoušet:

Ingredience

 • 355 mililitrů mléka
 • 591 mililitrů tučné smetany, rozdělené
 • 177 mililitrů cukru, rozdělit
 • 1/4 čajové lžičky košer soli
 • 2 vanilkové lusky, podélně rozdělené na poloviny
 • 8 velkých žloutků

Metoda

 1. Mléko a smetanu rozpusťte s vanilkou: Mléko a 355 mililitrů smetany, polovinu cukru a sůl dejte do hrnce na střední teplotu. Špičkou ostrého nože vyškrábněte drobná semínka z vanilkových lusků a semínka i lusky vmíchejte do mléčné směsi se smetanou. Zahřívejte, dokud se nezačne vařit. Odstavte z ohně, přikryjte a nechte stát, dokud se vanilka nerozpustí, asi 20 až 30 minut.Lusky vanilkového lusku zasazené do krému k přípravě receptu na vanilkovou zmrzlinu.Škrábání vanilkového lusku pro přípravu receptu na vanilkovou zmrzlinu.
 2. Žloutky vyšlehejte s polovinou cukru: Ve středně velké míse vyšlehejte žloutky se zbývající polovinou cukru. Můžete použít ruční mixér nebo šlehat ručně pomocí metly. Šlehejte, dokud nebude sametově hladká a krémová.Šlehání vajec, která se přidávají do krému na přípravu receptu na vanilkovou zmrzlinu.
 3. Připravte si mísu nad ledovou lázní: Velkou mísu naplňte do poloviny ledem a studenou vodou. Postavte do ní menší kovovou mísu a vložte do ní zbývající šálek krému, aby se zchladil. Nad menší mísu umístěte cedník. Odstavte.Chlazení krému v misce s ledem s nastaveným sítkem na výrobu receptu na domácí zmrzlinu.
 4. Zmírněte vejce: Směs mléka a smetany zahřívejte, dokud se sotva nezapaří (nevaří!). Vejce energicky šlehejte a zároveň do nich pomalu přilévejte polovinu směsi mléka a smetany. Vajíčkovou směs nalijte do hrnce se zbývající smetanou a mlékem.Přidání pudinku do vaječné směsi pro recept na domácí zmrzlinu.
 5. Uvařte pudink: Vařte na mírném ohni za stálého míchání, dokud směs nezhoustne a nepokryje hřbet lžíce (asi 82 °C na teploměru). Po hřbetu obalené lžíce můžete přejíždět prstem. Pokud směs neteče, ale zůstává na lžíci, měla by být dostatečně hustá.Lžička ukazující strukturu zmrzlinového krému pro přípravu receptu na domácí zmrzlinu.
 6. Krém sceďte: Odstavte z ohně a krém ihned přelijte přes cedník, který jste umístili nad mísu se smetanou v ledové lázni. Tím se odcedí vanilkové lusky a rychle se sníží teplota krému, aby se dále nevařil.Cedění pudinku do cedníku postaveného nad miskou se smetanou pro recept na domácí zmrzlinu.
 7. Krém zchlaďte: Nechte pudink zcela vychladnout a míchejte, abyste ho rychle zchladili. Vložte do chladničky a nechte chladit alespoň hodinu, nejlépe několik hodin.Šlehání pudinkového základu pro recept na vanilkovou zmrzlinu.
 8. Udělejte zmrzlinu ve zmrzlinovači: Zmrazte pudink ve zmrzlinovači podle pokynů výrobce. (Dávejte pozor, abyste zmrzlinu nepřechladili, jinak získá zrnitou strukturu).Zpracování krému ve zmrzlinovači na recept na vanilkovou zmrzlinu.
 9. Zmrazte: Pokud budete zmrzlinu podávat ihned, bude mít konzistenci měkké zmrzliny. Aby měla pevnější konzistenci, zmrazte ji alespoň na hodinu ve vzduchotěsné plastové nádobě. Pokud byla zmrzlina zmrazená déle než jeden den, možná ji budete muset před podáváním nechat několik minut stát při pokojové teplotě, aby změkla.Zmrazení vanilkové zmrzliny v nádobě v mrazáku.
Domácí vanilková zmrzlina
Starší příspěvek

Reuben casserole

Novější příspěvek

Kuřecí stehna s houbami a šalotkou

Kuřecí stehna s houbami a šalotkou